24/04/2024

Forbes Srbija – питања у вези с појединим оценама да је динар прецењен и режимом девизног курса који примењује Народна банка Србије

Питања: Да ли је Народна банка Србије сагласна са оценама да је динар прецењен и да ли ће се на било који начин мењати начин на који Народна банка Србије руководи курсом?

Одговор: Народна банка Србије је више пута истицала како тврдње о прецењеном динару нису на месту, тј. немају рационално економско утемељење.

Већ готово пуних дванаест година Народна банка Србије успешно одржава релативну стабилност курса динара према евру, имајући у виду њен значај за очување ценовне, финансијске и свеукупне макроекономске стабилности. При томе, од 2017. године доминирају јаки притисци ка јачању динара према евру и Народна банка Србије је у том периоду нето купила значајан износ девиза како динар не би превише ојачао. Јасно је да се у таквим околностима не може говорити да је динар прецењен, јер да Народна банка Србије није интервенисала, курс динара према евру био би знатно нижи.

Режим девизног курса који примењује Народна банка Србије од 2001. године – руковођено флуктуирајући девизни курс подразумева да се курс динара према евру формира на домаћем девизном тржишту на основу понуде и тражње за девизама, уз могућност интервенција Народне банке Србије.

Последњих година, од 2017. године преовладавају снажни апрецијацијски притисци чији су основни узрок побољшани макроекономски показатељи наше земље, који утичу и на већу понуду девиза у односу на тражњу за њима по разним основама, као што су појачан прилив девиза по основу страних директних инвестиција, извоза, дознака, туризма.
О снази преовлађујућих притисака ка јачању домаће валуте од 2017. године више него довољно говори то што је у шест од последњих седам година Народна банка Србије била нето купац девиза како динар не би прекомерно ојачао према евру услед вишка понуде девиза у односу на тражњу за њима. Притисци ка јачању динара повремено су прекидани краткотрајнијим депрецијацијским притисцима у условима глобалних криза и нестабилности из међународног окружења, као што су пандемија и геополитичке кризе, а у таквим околностима Народна банка Србије продавала је девизе користећи претходно акумулиране девизне резервне, пажљиво и одмерено.

У 2023. години притисци ка јачању динара били су најснажнији – великим делом захваљујући рекордно високом приливу страних директних инвестиција. Услед оваквих кретања Народна банка Србије је прошле године нето купила рекордно висок износ девиза – 3,9 милијарди евра, а динар је према евру номинално ојачао за 0,1%. Поменимо само да су резиденти прошле године први пут били нето продавци девиза на нивоу године, и то у износу од преко 1 милијарде евра и да се све већи број домаћих компанија јавља на страни понуде девиза. Притисци ка јачању динара преовладавају и у досадашњем току 2024. године, а Народна банка Србије је од 2017. године до краја марта ове године нето купила девизе у износу од готово 9,5 милијарди евра. Да Народна банка Србије није куповала девизе спречавајући прекомерну апрецијацију динара, вредност динара према евру била би на много вишем нивоу, тј. курс динара према евру био би знатно нижи. Купујући девизе, Народна банка Србије доприноси увећању девизних резерви чији ниво од 24,9 милијарди евра крајем марта пружа сигурност и отпорност наше земље на све потресе из спољашњег окружења.

Наведене чињенице о кретањима на девизном тржишту последњих година недвосмислено потврђују да оцене да је динар прецењен немају никаквог основа. За динар не можемо да кажемо ни да је јак ни да је слаб, ни да је прецењен нити да је потцењен, већ да је његова вредност у складу с макроекономским фундаментима и да је динар пре свега релативно стабилан. А релативна стабилност девизног курса коју је Народна банка Србије постигла и коју успешно одржава има вишеструке користи за нашу економију, за наше грађане, као и за све субјекте који у нашој земљи послују, јер им омогућава лакше планирање и већу извесност пословања, без обзира на то да ли је реч о извозном сектору, увозницима, домаћим компанијама, страним улагачима. Стабилни услови у којима се послује подразумевају да ниједан сектор нема предност у односу на други, већ сви имају прилику да се, послујући у стабилним условима, фокусирају на своју основну делатност.

Имајући у виду значај релативне стабилности девизног курса за ценовну, финансијску и макроекономску стабилност у нашој земљи, Народна банка Србије ће остати посвећена њеном очувању и наставиће пажљиво да прати и анализира све факторе који могу да утичу на кретања на домаћем девизном тржишту, без обзира на њихову природу и без обзира на то да ли долазе из домаћег или међународног окружења, и биће спремна да реагује у случају потребе, објективно и непристрасно, било на страни куповине било на страни продаје девиза, како би се постигнута релативна стабилност девизног курса очувала и у будућности.

Кабинет гувернера