The NBS Head Office Building was built from 1888 – 1890, on the basis of blueprints designed by Konstantin Jovanovic (Vienna 1849 – Zurich 1923), son to distinguished artist Anastas Jovanovic...
11/02/2021
Питања : Да ли и у случају кредитне дина картице важи правило банака да старији морају да за коришћење те услуге имају жиранта. Наиме, једна читатељка од 68 година нам се пожалила да јој за реиздавање дина кредитне картице банка тражи жиранта. Реч је о Комерцијалној банци. Подсећам да сте пре неколико дана рекли да две домаће банке дају ту услугу, а то су управо оне с највише пензионера као клијената. Могу ли банке да одступе од поменуте праксе тражења жираната. Питам и каква су правила банака и по прописима за издавање кредитних картица старијима, која је старосна граница, 68 или 65 година и да ли то свака банка индивидуално одређује, може ли се старијима дати кредитна картица без жиранта ако положе депозит…Све о коришћењу кредитних картица у случају старијих клијента банака.
Одговор : Када се говори о кредитним платним картицама (укључујући и кредитну Дина картицу) пре свега је потребно имати у виду да кредитна картица спада у кредитне производе, попут потрошачког кредита, стамбеног кредита и других врста кредита које банке нуде. У складу са тиме, банке имају не само право већ и обавезу да према прописима из области управљања ризицима и сопственоj пословноj политици предузимају мере ради смањења кредитног ризика. Приликом издавања кредитне платне картице банка, у суштини, кориснику даје новчана средства на зајам и дефинише средства обезбеђења за тај кредит, од којих једно може, али не мора, бити и жирант.
Старосна граница за издавање кредитних картица није дефинисана прописима, а банке имају различиту праксу по питању одобравања својих кредитних производа клијентима. Наиме, банке су дужне да успоставе и својим унутрашњим актима уреде одговарајући кредитни процес, и да у оквиру тог процеса уреде критеријуме и принципе за одобравање кредита и других пласмана, при чему о конкретним елементима кредитног производа и о избору клијента самостално и слободно одлучују.
У вези са саопштењем које је недавно објављено на интернет презентацији Народне банке Србије , у питању је текст у коме се наглашава да се ради о плаћању дебитним Дина картицама на рате без камате. Плаћање на рате дебитном Дина картицом има све предности плаћања чековима, али је знатно брже и једноставније, а ту услугу у овом тренутку пружају Банка Поштанска штедионица и Комерцијална банка, с тим да се број трговаца и банака који желе да омогуће ову услугу стално повећава.
Кабинет гувернера