12/02/2022
Питања: Како грађани могу да препознају фалсификовани новац у нашој земљи (ако то један лаик уопште може да уради)? Коме би требало да се обрате у случају да посумњају да су дошли у додир с таквим новцем – полицији или некој другој институцији?
Одговор: Фалсификована новчаница делује делимично замућено, а штампани детаљи немају јасан изглед, што се најлакше може уочити на главном мотиву на лицу новчанице (портрету), али и на другим детаљима. Код оригинала сви детаљи имају изражену оштрину, због чега цела слика штампаног дела изгледа изузетно јасно. Фалсификована новчаница је у највећем броју случајева глатка на додир, без имитације дубоке (рељефне) штампе, која се код оригинала може јасно осетити благим преласком јагодицама прстију преко главног мотива (портрета), текста НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ у ћириличкој и латиничкој верзији (уз леву и десну ивицу на лицу новчанице) и др.
Водени жиг, који се код оригинала налази у белом правоугаонику и који се види усмеравањем фалсификоване новчанице у правцу извора светлости, често није имитиран, а у случајевима његове имитације не приказује се повољан изглед портрета у штампаном делу (без јасних и прецизних контура, замућени детаљи, деформације појединих карактеристика), што се може јасно уочити у поређењу с тим детаљем на оригиналној новчаници.
Заштитна нит код фалсификата често је имитирана испрекиданим лепљењем светлосиве фолије или сивом бојом чији се прекиди и имитација јасно уочавају такође усмеравањем новчанице у правцу извора светлости. Код оригинала заштитна нит се оваквом провером уочава целом дужином с микротекстом динар, ћирилицом и латиницом наизменично целом дужином нити.
Кинеграм (холограм) код фалсификата најчешће је имитиран термичким лепљењем сиве фолије на коју је утиснута номинална ознака, што се у великом броју случајева може уочити при првом контакту са оваквом новчаницом. Код оригинала на овом елементу заштите, поред дискретног изгледа номиналне ознаке и детаља који се разликују код различитих апоена, уочавају се ефекат дугиних боја променом положаја новчанице, висока прецизност микротекста номиналне ознаке и веома прецизне контуре детаља.
Новчаницу никада не треба проверавати испитивањем само једног њеног дела, јер се у пракси појављују и фалсификати који се састоје из два дела – један део новчанице је оригиналан, а други фалсификован. Ако би се у овом случају проверавао само један део новчанице, могло би се погрешно закључити да је новчаница оригинална. У ствари, она то и јесте у једном делу, с тим да постоји и други део који је фалсификован и припојен (залепљен) оригиналном делу новчанице, тако да се у целини гледано ради о фалсификату. Ради лакшег препознавања наведених и других карактеристика на фалсификованој новчаници, на сајту Народне банке Србије доступан је приказ елемената заштите код оригиналних новчаница (цела апоенска структура) с јасним снимцима њихових карактеристика.
У случају постојања сумње у фалсификат, потребно је такву новчаницу однети у најближу полицијску станицу или банку. У оба случаја ималац новца добиће потврду о привремено одузетом новцу, а саму новчаницу полиција или банка доставиће Народној банци Србије ради провере аутентичности – експертизе. По извршеној експертизи, Народна банка Србије израђује извештај у којем констатује да ли се ради о фалсификату или оригиналној новчаници. Један примерак извештаја доставља се полицији или банци, а други имаоцу новчанице. Ако је констатовано да је реч о фалсификату, Народна банка Србије задржава новчаницу без накнаде, а ако је реч о оригиналном новцу, имаоцу ће полиција вратити исту новчаницу или ће му банка одобрити текући рачун у номиналној вредности новчанице.
Такође, овом приликом вас упућујемо и на страницу Народне банке Србије, на којој се налазе информативно-едукативни видео-материјали о фалсификованим новчаницама које су припремили запослени у Народној банци Србије. Међу њима је и видео Четири теста, у коме је приказано како грађани сами могу проверити новчанице.
Кабинет гувернера