24/02/2025
Питања: Колико је било директних страних инвестиција у вашој земљи у 2024. години и какве трендове показује та цифра? Каква је структура тих инвестиција – прилив нових инвестиција, реинвестирање остварене добити у земљи...? Колико се новца одлило из земље из предузећа са страним капиталом? Да ли је дошло до значајнијих промена у погледу земаља из којих долазе инвестиције или секторска улагања?
Одговор: Према прелиминарним подацима, током 2024. године забележен је рекордан бруто прилив страних директних инвестиција, у износу од 5,2 милијарде евра (нето прилив страних директних инвестиција 4,6 милијарди евра), што представља раст од 14,2% међугодишње.
Расположиви подаци о структури страних директних инвестиција за прва три тромесечја 2024. године показују да је 45% укупног прилива чинило улагање у власнички капитал, 32% у реинвестирање остварене добити, док су међукомпанијски кредити чинили 23% укупног прилива страних директних инвестиција.
Када се говори о географској структури страних директних инвестиција, према расположивим подацима за прва три тромесечја 2024. године, највећи приливи страних директних инвестиција забележени су из европских (65,6%) и азијских земаља (31,6%). Посматрано по земљама, највеће стране директне инвестиције у Србију забележене су из Кине (1.047,3 милиона евра), Холандије (744,4 милиона евра), Велике Британије (425,7 милиона евра), Луксембурга (367,5 милиона евра) и Швајцарске (171,3 милиона евра), при чему треба имати у виду да из Холандије долазе значајна улагања и због чињенице да поједини страни инвеститори, због пореских олакшица, своја улагања реализују из подружница у Холандији, иако је седиште матичне компаније у другој земљи.
Уз одржање географске распрострањености, стране директне инвестиција у Србију су остале и пројектно распрострањене. За прва три тромесечја 2024. године највећи део инвестиција усмерен је у грађевинарство (26,4%), рударство (21,8%) и прерађивачку индустрију (15,6%), док је претходних година највећи прилив ишао у сектор прерађивачке индустрије.
У вези с питањем о одливу капитала из предузећа која су у власништву нерезидената, према подацима за период јануар–новембар 2024. године, одлив по основу дивиденди је износио 2,2 милијарде евра, што је повећање у односу на исти период 2023. године за 465,4 милиона евра, што се може довести у везу с високом профитабилношћу компанија у Србији. Када се погледа секторска структура дивиденди, око 62% дивиденди су исплатила предузећа из разменљивог сектора (рударство, прерађивачка индустрија, комуникације, саобраћај), за којима следе исплате дивиденди финансијског сектора и трговине. Исплаћене дивиденде нерезидентима део су укупне добити коју су остварила предузећа у иностраном власништву која послују годинама у Србији, при чему треба имати у виду да је и циљ сваке инвестиције остваривање добити, која обично почиње да се остварује након неколико година пословања.
Сви јавно расположиви платнобилансни подаци о приливима страних директних инвестиција могу се наћи на интернет презентацији Народне банке Србије. Подаци о укупним приливима и одливима налазе се у оквиру табела Платни биланс, а на сајту су тренутно расположиви подаци закључно с новембром 2024. године.
Кабинет гувернера