Palata Narodne banke, izgrađena u stilu neorenesansnog akademizma, predstavlja jedno od najvećih i najlepših ostvarenja u Beogradu u 19. veku, zbog čega je svrstana u spomenike kulture pod zaštitom države...
06.03.2007.
U skladu sa opredeljenjem da se postepeno povlači iz menjačkih poslova, od juče, 5. marta, Narodna banka Srbije od menjača sa kojima ima zaključene ugovore o obavljanju menjačkih poslova otkupljuje samo tri valute – evro (EUR), američki dolar (USD i švajcarski franak (CHF).
Narodna banka Srbije, međutim, želi još jednom da podseti da ovlašćeni menjači imaju mogućnost da nastave sa otkupom i prodajom svih 17 valuta propisanih Odlukom o vrstama deviza koje se kupuju i prodaju na deviznom tržištu. Jedina izmena u odnosu na dosadašnju praksu odnosi se na to da eventualne viškove koji proisteknu iz razlika između otkupa i prodaje ostalih valuta ovlašćeni menjači mogu da prodaju samo banci sa kojom imaju zaključen ugovor o obavljanju menjačkih poslova, a ne i Narodnoj banci Srbije. To znači da će, iako Narodna banka od ovlašćenih menjača otkupljuje samo tri pomenute valute, građani i dalje moći da kupuju i prodaju i sve ostale valute u bankama i u ovlašćenim menjačnicama, kao što su to mogli da čine i do sada.
Uz to, da bi se banke motivisale da od ovlašćenih menjača otkupljuju svih 17 valuta, Narodna banka je prihvatila obavezu da od banaka prima te valute, čime je, takođe, podržala proces preusmeravanja menjačkih poslova na poslovne banke.
Prema saznanjima Narodne banke, ugovore o obavljanju menjačkih poslova sa ovlašćenim menjačima do sada je već sklopilo desetak banaka (ALPHA BANK, RAIFFEISEN BANKA, NIŠKA BANKA, VOJVOĐANSKA BANKA, EUROBANK EFG ŠTEDIONICA, CREDY BANKA, PRIVREDNA BANKA, SOCIÉTÉ GÉNÉRALE, HVB BANKA, KULSKA BANKA, HYPO ALPE-ADRIA-BANK),dok je jedan broj banaka najavio da će se na ovom poslu mnogo više angažovati u narednom periodu. Time i same banke potvrđuju da menjački poslovi za njih predstavljaju isplativ komercijalni posao, za koji su zainteresovane.
Kabinet guvernera