07.03.2022.
„Srbija ima svoj specifičan put, Narodna banka Srbije ima svoj specifičan način, a ja, znate me već, imam specifičan stil kojim se obraćam svima vama.” Ponoviću reči gospođe iz Masterkarda, koja me je inspirisala na ovaj kratak uvod, pre onoga što sam pripremila da govorim, koja kaže – cilj je da budemo uspešni i da činimo dobro. Zar ima lepšeg cilja? Mi se u Srbiji trudimo da budemo uspešni i da činimo dobro i da te reči dokazujemo i delima. Kako? Narodna banka Srbije radi tako da pomogne Ministarstvu finansija, Vladi Republike Srbije, da napuni budžet, pa da onda iz tog budžeta finansira i zdravlje i znanje i obrazovanje i sve ostalo. Jer niko ne ume bolje od onih kojima narod da mandat da to urade, a što je Vlada Republike Srbije dokazala u kriznim vremenima.
Želim da se obratim i mom dugogodišnjem prijatelju, saradniku, gospodinu Vlahoviću… Znate, Dinakard Narodne banke Srbije ne sponzoriše, za razliku od Masterkarda, ali je jeftiniji od svih. Svi koji koriste Dinakard to znaju. Dinakard se voli kao svoja otadžbina. Zato, iduće godine, negde, neki mali znak Dinakarda, pored Masterkarda, jer svi želimo da budemo na vrhu, a ja mislim da mi u Srbiji to zaslužujemo, samopoštovanjem i poštovanjem drugih.
Mnogo mi je drago što smo danas svi zajedno i da mogu da vam se obratim na taj svoj uobičajeni, specifičan način. Poštovani prijatelji, predstavnici diplomatskog kora, dragi ekonomisti, kolege, poštovani domaćini, gospodine Vlahoviću i gospodine Kostiću, sve vas pozdravljam najsrdačnije i onako kako ja to jedino umem, iskreno. Moram da počnem rečima koje važe za sve delatnosti, za sam život. „Kad rat počne, prva žrtva je istina.” Nemojte da dozvolimo da kad izborne aktivnosti počnu, opet prva žrtva bude istina. Ne postoje bezazlene laži. Ali postoje preskupe laži. U te preskupe laži uvek spadaju neosnovano širenje panike i straha. I mislim da ne treba da dozvolimo da se cena tog neosnovanog širenja panike i straha nastavi i da prođe nekažnjeno. Odgovorni moraju da budu prozvani, jer stid nije dovoljan.
Pre nego što krenem na konkretne podatke, ja ću reći jednu osnovnu poruku koju živim i koju želim da podelim s vama. Najveći greh dvadesetog veka je izgubljen osećaj za greh (The greatest sin of the 20 th century is the lost sense of sin). Imajmo to svi na umu. Niko nema prava da političke poene prikuplja širenjem lažnih vesti, pogotovo ne na uštrb stabilnosti kojoj nije lično doprineo.
I bez naše Isidore Sekulić nijedan forum ne može da prođe i moram da je citiram: „Život je kratak, ali trag koji ostavljamo ostaje dugo iza nas.” Kakav trag ostavljamo, to zavisi isključivo od svakoga od nas…
(slajd 2) Danas ću, kada sumiramo kako se Srbija bori s pandemijom i razmatramo politike za budućnost Srbije do 2030. godine, govoriti o:
To je pet povezanih celina.
(slajd 3) Vi ste, gospodine Vlahoviću, najavili da ćete govoriti o ključnim kretanjima između dva biznis foruma, a ja ću na početku izdvojiti nekoliko rezultata tokom dve godine pandemije. Zbog čega počinjem tako? Zato što jedino rezultati potvrđuju ili osporavaju ispravnost odluka koje donosimo. Rezultati su i jedina osnova za sud o tome kako je ko radio i najbolji pokazatelj kako će ko raditi u budućnosti. Ovde je pravi momenat da citiram predsednika Vučića, koji je rekao da „nijedan naš ostvareni san nije slučajnost ili sreća, već uvek posledica zajedničkog truda, rada i borbe, vere u to da Srbija može i treba da bude prva”. Dela govore, ona su jedino merilo nečijeg delovanja. Krenuću redom.
To su samo neki od rezultata dobrih politika koje smo donosili i sprovodili. Jer, ovi i ovakvi rezultati nisu došli sami od sebe. Omogućeni su paketima mera vrednosti od oko 17% bruto domaćeg proizvoda, a podrška se nastavlja i ove godine.
Ovakav obim reakcije bio je moguć zahvaljujući reformama koje smo sproveli i adekvatnim politikama koje smo vodili, čime su kreirane neophodne makroekonomske osnove u periodu pre pandemije. I sačuvana stabilnost deviznog kursa dinara prema evru, uz promene tek na drugoj decimali, značajno je doprinela ukupnom rezultatu.
Istovremeno, sačuvane i za 3,1 milijardu evra uvećane devizne rezerve bile su i ostaju jedan od stubova stabilnosti za naredni period.
Rezerve zlata, koje su na rekordnom nivou, s preko 2 milijarde evra u našem trezoru, što je preko tri puta veća vrednost u odnosu na 2012. godinu, pokazatelj su našeg proaktivnog delovanja i ulaganja u budućnost.
I obezbeđeni još povoljniji uslovi finansiranja povećali su raspoloživi dohodak i prostor za investicije i potrošnju.
Rezultata je još mnogo i, ponoviću, brojne su politike kojima su podržani. Verujem da ćete o njima objektivno govoriti tokom ovog foruma, jer nema pogleda u budućnost bez osvrta na prethodno urađeno.
(slajd 5) Druga tema o kojoj ću govoriti jeste pokazana veća otpornost bankarskog sektora tokom pandemije. U ovu krizu ušli smo s bankarskim sektorom čiji su pokazatelji drastično bolji u odnosu na krizu iz 2008. i 2009. godine i period do 2012. godine.
Prvo, uspešno rešavanje nasleđa problematičnih kredita omogućilo je da banke u Srbiji ovu krizu dočekaju s bilansima koji su gotovo očišćeni od problematičnih kredita i uz unapređenu praksu sprečavanja nastajanja novih problematičnih kredita.
Tokom ove krize kvalitet aktive bankarskog sektora je očuvan, uz učešće problematičnih kredita koje je ispod 3,5%, što je niže od njihovog nivoa pre pandemije.
Drugo, rast stepena dinarizacije kredita od 20 procentnih poena, na 55%, smanjuje valutni rizik i njegovo eventualno prelivanje na kreditni rizik.
Treće, depozitna baza je značajno povećana. Konkretno, dinarska štednja građana, s nivoom od oko 105 milijardi dinara, danas je preko šest puta veća u odnosu na 2012. godinu. Devizna štednja je povećana na oko 13 milijardi evra, što je rast od blizu 60%. Dinarski depoziti privrede su tri i po puta veći, a devizni depoziti privrede su dva i po puta veći na kraju 2021. godine u odnosu na njihov nivo s kraja 2012. godine. Ovako snažan rast štednje građana i depozita privrede rezultat je privrednog rasta i popravljanja tržišta rada, a istovremeno je i pokazatelj poverenja u naš finansijski sektor.
Sve zajedno omogućilo je i da krediti budu jedan od četiri ključna izvora sredstava za finansiranje novih investicija.
A da se ništa samo ne održava, potvrđuju i dešavanju u vezi sa Sberbankom u Srbiji i Sbrebank grupom. Dok su drugi oklevali i dozvoljavali da neizvesnost oko sudbine te bankarske grupacije podgreva strah za sigurnost štednih uloga i depozita, Narodna banka Srbije je prva u regionu reagovala spremno i odgovorno s jednim ciljem – da sačuvamo poverenje u bankarski sistem, da sačuvamo finansijsku stabilnost i da zaštitimo interese građana, privrede i vlasnika. U najkraćem roku sproveli smo sve potrebne i zakonom propisane aktivnosti, nakon čega je Sberbanka Srbija postala deo jake domaće bankarske grupe. Od prvog marta domaća AIK banka vlasnik je Sberbanke u Srbiji. Time je jedna stabilna i kvalitetna banka, sa 1,5 milijardi evra bilansne aktive, 180 hiljada klijenata i 4% tržišnog učešća, nastavila uspešno da posluje. Dešavanja sa Sbrebank grupom u regionu više nisu relevantna za naše tržište, a mi ćemo uvek delovati tako da bez odlaganja štitimo interese naših građana.
(slajd 6) Treća tema o kojoj ću danas govoriti jesu faktori inflacije i objektivnost interpretiranja podataka. Prvo bih se nakratko osvrnula na izjave pojedinaca koji su svojevremeno govorili da je niska inflacija koja je u Srbiji obezbeđena od 2013. godine isključivo rezultat niske inflacije iz okruženja. Da li je zaista tako? Ako se zađe u istorijsku analizu kretanja inflacije, a čini se da je to jedino opravdano, činjenice su nepobitne: u periodu od 2008. do 2012. prosečna inflacija u Srbiji iznosila je 9%, a u zoni evra 2,1%. Pored visoke inflacije, privreda, građani i država su se tada, dakle u periodu od 2008. do 2012. godine, zaduživali po visokim kamatnim stopama, a dinarske rate devizno indeksiranih kredita uvećavane su i po osnovu deprecijacije dinara. Zatim smo inflaciju do kraja 2013. godine spustili na nivo od oko 2%, nakon čega je inflacija u Srbiji u proseku iznosila 2,2%, a u zoni evra 1%.
(slajd 7) Pored neumoljivih statističkih podataka, ocenili smo i u kojoj meri su u prethodnih petnaest godina globalni i domaći faktori opredelili dinamiku inflacije u Srbiji, kao i koji su faktori u kom periodu preovladavali. Rezultati analiza upućuju na očigledan zaključak da je do kraja 2012. godine inflacija u Srbiji bila znatno viša i volatilnija nego što je to bio slučaj s većinom ostalih zemalja iz našeg uzorka, dok se od kraja 2013. godine inflacija u Srbiji i zoni evra kreće na sličnim nivoima. Dalje, u periodu pre 2013. godine nominalna deprecijacija dinara prema evru dodatno je pojačavala efekat viših uvoznih cena po osnovu rasta svetskih cena nafte i primarnih poljoprivrednih proizvoda, a delom ih je pojačavala i neadekvatna struktura domaće tražnje. Podsećanja radi, dve trećine uvozne inflacije u periodu od 2010. do 2012. bilo je posledica deprecijacije dinara prema evru, a samo jedna trećina dugovala se samom rastu cena u međunarodnom okruženju.
U periodu od 2014. godine obezbeđena relativna stabilnost deviznog kursa i usidravanje inflacionih očekivanja, uz globalne faktore, opredelili su da međugodišnja inflacija u proseku iznosi 2,2%.
Rezultati analiza potvrđuju i da je rast inflacije od početka 2021. godine vođen globalnim faktorima, koji su uticali na znatan rast troškovnih pritisaka i više proizvođačke cene. Suočeni smo i s produženim trajanjem problema u globalnim lancima snabdevanja, što je dovelo do dodatnog dispariteta ponude i tražnje i dodatnih inflatornih pritisaka na globalnom nivou.
U takvim uslovima, Narodna banka Srbije je u oktobru prošle godine započela s postepenim smanjenjem stepena ekspanzivnosti monetarne politike, koristeći na pravi način fleksibilnost domaćeg monetarnog okvira, koju smo kreirali još krajem 2012. godine. To nam omogućava da bez promena osnovnih kamatnih stopa prilagodimo monetarne uslove. Konkretno:
Time postepeno smanjujemo stepen ekspanzivnosti monetarne politike, što je u skladu s projektovanim kretanjima za naredni period.
S obzirom na to da je rast globalnih cena naročito izražen kod energenata i hrane, što se preliva na sva tržišta bez izuzetka, i da, pored cene nafte, visok rast na međunarodnim berzama beleže i cene gasa i električne energije, u Srbiji je doneto i više mera:
Sve zajedno jeste pokazatelj rasta životnog standarda građana, što jeste u srcu svih politika koje se vode tokom prethodnih deset godina, i ostaje prioritet i za naredne godine.
U međuvremenu, u prethodnih desetak dana na globalnom tržištu su se desili i dodatni poremećaji. Zbog aktuelne situacije u svetu, uključujući i kretanja na tržištu energenata i hrane, pripremili smo sveobuhvatan program za zaštitu stanovništva i privrede od efekata koji mogu da se jave na strani ponude, kao i cenovnih efekata. Predsednik Vučić je izneo detalje programa koji se već sprovodi, kao i to da su planski obezbeđene i energetske i robne rezerve, što je deo našeg odgovora na aktuelna globalna dešavanja i poremećaje na svetskom tržištu. Ponoviću, jer smatram da je važno, da su u Srbiji na vreme kreirane rezerve svega – energetske i robne rezerve, kao i devizne rezerve i efektivni strani novac.
(slajd 8) Četvrta tema o kojoj ću govoriti u vezi je s kursom dinara i konkurentnošću naše privrede i ponoviću činjenice koje sam često iznosila.
(slajd 9) Peta i poslednja tema odnosi se na naša očekivanja u narednom periodu
Ovo nije lista želja, već rezultat projekcija koje podrazumevaju stabilnost, rad i kontinuitet dobrih politika. Ponoviću – ništa se samo ne održava, ljudi su ti koji donose i sprovode odluke.
Poštovani učesnici Biznis foruma,
Ni pandemija nije promenila činjenicu da je stabilnost ključan preduslov za sve oblasti – od infrastrukture i investicija, preko sve većeg učešća žena i u oblasti tehnologije i veće uključenosti mladih u sve sfere života, do digitalne ekonomije i kreativne industrije.
„Sloboda nije ništa drugo nego šansa da budeš bolji”, govorio je Alber Kami. A ja ću dodati: Moderna, jaka, stabilna Srbija, u kojoj se podjednako razvijaju svi regioni, jeste put kojim uveliko idemo. Za modernu Srbiju u 2030. godini važno je da svi doprinose da stalno idemo napred. Mnogo toga još možemo i moramo zajedno da uradimo. Hvala svima. Želim vam uspešan 29. Kopaonik biznis forum. Želim vam svima mir i stabilnost, koju ćemo zajedno uspeti da obezbedimo. Hvala vam na pažnji.
Kabinet guvernera