20.06.2022.
Pitanja: Da li sve platne kartice koje su izdale strane poslovne banke u Srbiji mogu da se koriste u inostranstvu? Kako se kreću provizije za plaćanje i podizanje novca s bankomata? Postoje li dnevna i mesečna ograničenja za potrošnju putem platnih kartica u inostranstvu? Šta se dešava ako bankomat zadrži karticu u inostranstvu? Kakva je procedura?
Odgovor: Banke izdavaoci u Republici Srbiji izdaju kartice nacionalnog kartičnog sistema i inostranih kartičnih sistema. Kartice izdate u okviru inostranih kartičnih sistema mogu se koristiti u inostranstvu u prihvatnoj mreži kartičnih sistema u okviru kojih su izdate. Kada je u pitanju nacionalna platna kartica DinaCard, iako je ona namenjena prvenstveno za domaću upotrebu, uspostavljanjem saradnje s dva velika internacionalna kartična sistema – kineskim nacionalnim kartičnim sistemom UnionPay International i američkim kartičnim sistemom Discover Financial Services, Narodna banka Srbije omogućila je izdavanje internacionalne kartice DinaCard, koja se može koristiti i u inostranstvu, tako da se kartice DinaCard-Discover mogu koristiti u prihvatnim mrežama Discover, Diners Club International i Pulse, dok se kartice DinaCard-UnionPay mogu koristiti u prihvatnoj mreži UnionPay u inostranstvu. Od ukupnog broja transakcija platnim karticama izdatim u Republici Srbiji, preko 95% transakcija se obavi u Republici Srbiji, dok se samo oko 5% transakcija obavi u inostranstvu. Najniži troškovi za sve učesnike u kartičnim sistemima jesu u nacionalnom kartičnom sistemu DinaCard, s obzirom na to da je trošak po transakciji koji banke plaćaju nacionalnom kartičnom sistemu višestruko niži od troškova koje učesnici u kartičnim plaćanjima plaćaju ka inostranim kartičnim sistemima koji posluju na domaćem tržištu. Iz tog razloga veoma je važno da se za transakcije u zemlji koristi nacionalna platna kartica, jer se na taj način smanjuju troškovi svih učesnika na tržištu, što je korisno za društvo u celini. Za transakcije podizanja gotovine i plaćanja platnom karticom u inostranstvu, banka izdavalac u skladu sa svojom poslovnom politikom naplaćuje naknadu. Tarifnici banaka za ove usluge javno su dostupni na portalima banaka, te ih korisnici jednostavno mogu pregledati. To su naknada za isplate gotovog novca korišćenjem debitne/kreditne kartice na bankomatima u inostranstvu i plaćanje robe i usluga u inostranstvu debitnom/kreditnom karticom. Kada je u pitanju podizanje novca u zemlji, Narodna banka Srbije, kao operator nacionalnog kartičnog sistema DinaCard, u saradnji s bankama i pojedinim trgovcima, omogućila je uslugu podizanja gotovine uz kupovinu, te korisnici kartica uz plaćanje na prodajnom mestu mogu da podignu i gotovinu do 5.000 dinara. Pritom, ne postoje ograničenja u broju transakcija, jer servis omogućava da se više puta uzastopno uz iznos minimalne kupovine podiže i gotovina, a za korisnike kartica ova usluga ne uključuje naknade. Navedena usluga se u sistemu DinaCard zove „Podigni dinare” i korisnici kartica DinaCard svih banaka u zemlji mogu na ovaj način podizati gotovinu na svim benzinskim stanicama NIS Petrol i Gasprom, kao i u razgranatoj mreži prodajnih mesta – Mercator, Roda i IDEA.
Ograničenja za korišćenje platne kartice određuje banka izdavalac u skladu sa svojom poslovnom politikom i ugovorom s korisnikom. U praksi postoje različita ograničenja, npr. maksimalni broj transakcija ili maksimalni iznos u određenom periodu. Takođe, postoje ograničenja u vezi sa onemogućavanjem transakcija po određenom kanalu, npr. plaćanje na internetu, a mnoge banke izdavaoci su svojim korisnicima omogućile izmenu ovih ograničenja u aplikaciji mobilnog bankarstva, tako da korisnici samostalno u i realnom vremenu mogu upravljati ograničenjima i menjati ih u skladu sa svojim potrebama. Procedura je definisana ugovorom između banke izdavaoca i korisnika kartice ili operativnim pravilima kartičnog sistema u okviru kog je kartica izdata. Kada je kartica zadržana u bankomatu u inostranstvu, korisnik platne kartice se može obratiti svojoj banci izdavaocu, nakon čega će izdavalac pokrenuti postupak u okviru kog će utvrditi razlog zadržavanja kartice i na koji način privremeno zadržana kartica može biti vraćena korisniku. Takođe, ako postoji mogućnost, korisnik se može obratiti banci prihvatiocu (banci čiji je bankomat), npr. na šalteru banke ako je bankomat u okviru ekspoziture banke, i proveriti da li postoji mogućnost da na osnovu njegovog obraćanja toj banci bude pokrenuta procedura na osnovu koje će mu kartica biti vraćena. Što se tiče privremeno zadržanih kartica u bankomatima u zemlji, Narodna banka Srbije je dala preporuku bankama prihvatiocima koje pružaju platnu uslugu isplate gotovog novca na bankomatima da implementiraju procedure na osnovu kojih će nakon prijave i zahteva korisnika za vraćanjem kartice koja je privremeno zadržana u bankomatu, a koja nije predmet sumnje pokušaja zloupotrebe, moći na siguran i efikasan način da vrate platnu karticu korisniku u roku ne dužem od dva radna dana od trenutka prijave korisnika. U slučaju gubitka ili krađe platne kartice, neophodno je da korisnik u što je moguće kraćem roku kontaktira svoju banku izdavaoca na ugovoreni način (telefonom, imejlom i sl.), nakon čega će banka izdavalac blokirati karticu i onemogućiti dalje korišćenje kartice. U skladu sa zakonom, pružalac platne usluge je dužan da obezbedi da ga korisnik platnih usluga u svakom trenutku može na odgovarajući način obavestiti o gubitku, krađi ili zloupotrebi platnog instrumenta ili zahtevati da mu se ponovo omogući korišćenje platnog instrumenta, što u praksi znači da banke imaju kontakt centre i druge kanale preko kojih korisnici mogu da prijave gubitak, krađu ili zloupotrebu platne kartice u bilo koje vreme dana i noći. Savet korisnicima kartica jeste da zapišu broj kontakt centra banke koji se nalazi na poleđini platne kartice, kako bi u slučaju gubitka ili krađe mogli u što kraćem roku da kontaktiraju banku izdavaoca.
Kabinet guvernera