06.08.2004.

Kupovina i prodaja deviza na legalan način

U Srbiji se dinari mogu menjati za devize na legalan i siguran način u preko 1.200 ovlašćenih menjačnica, na šalterskim mestima NBS, u poštama, bankama i na automatskim elektronskim menjačnicama - podseća Narodna banka građane i ukazuje na opasnosti kojima mogu biti izloženi ukoliko koriste "usluge" uličnih dilera.

Prodajući ili kupujući devize "na crno" građani rizikuju sledeće:

  • da dobiju manje novca od obećanog, za šta dileri koriste razne oprobane mahinacije,
  • da dobiju falsifikovane dinarske ili devizne novčanice, koje posle nigde neće moći da zamene za ispravne,
  • ukoliko se kod njih nađu falsifikati, građani mogu da imaju neprijatnosti i pravne posledice, jer će morati da dokazuju kako su došli u posed takvog novca,
  • u slučaju da, zajedno sa dilerom, budu uhvaćeni u nelegalnoj uličnoj kupoprodaji deviza, što je inače zakonski sankcionisano kao krivično delo, građani će morati pred nadležnim organima da dokazuju svoju ulogu u takvoj transakciji, i
  • u pomenutom slučaju novac im se bespovratno oduzima, a rasplet sledi na sudu.

NBS poziva građane da sami izračunaju koliko su veliki rizici, u odnosu na moguću korist koju bi imali ako devize kupuju ili prodaju kod dilera, umesto na legalnim menjačkim mestima kojih danas ima širom Srbije. Ako, na primer, građanin danas proda 10 evra na ulici, on može da dobije oko 2 do 3 dinara više, ali zato može i da izgubi sav taj novac ukoliko se nađe u nekoj od pomenutih situacija.

Narodna banka poziva građane da zamenu domaćeg i stranog novca vrše na legalan način u menjačnicama, poštama i bankama, gde je to moguće učiniti u svakom trenutku, u neograničenom iznosu i bezbedno. Više ne živimo "na crno", kao u ne tako davnoj prošlosti, pa su dileri i skrivanje "po ćoškovima" nepotreban rizik, jer je dinar danas valuta sa stabilnom vrednošću za čiju zamenu za devize ne postoje ograničenja.

Kabinet guvernera