16.04.2018.

Alo – pitanja u vezi s oglasima u kojima se građanima nude pozajmice

Pitanja : Na nekoliko mesta u gradu (Beogradu) naišli smo na oglase u kojima se građanima nude sitne pozajmice od najčešće 50, 100 ili 200 evra, uz broj telefona na koji se može informisati i pod određenim uslovima pozajmiti novac. Moje pitanje je kome su za ovakve pozajmice odgovorna pomenuta lica/institucije? Da li i šta NBS može da preduzme po ovom pitanju? Da li je ovakav promet novca legalan? Slobodni ste da dodate bilo šta u skladu sa ovom temom, a smatrate da sam izostavila da  pitam.

Odgovor : Kreditni posao je bankarski posao, odnosno u ulozi kreditora kod davanja finansijskih – novčanih kredita, mogu se javljati samo banke, a izuzetno i druga lica, ako su za to ovlašćena posebnim zakonom (Fond za razvoj Republike Srbije, Fond za razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine i Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza Republike Srbije), kao i platne institucije i institucije elektronskog novca koje su dobile dozvolu Narodne banke Srbije za pružanje pojedinih vrsta platnih usluga u skladu sa Zakonom o platnim uslugama.
 
Lice koje se neovlašćeno bavi davanjem kredita, postupa suprotno članu 5. stav 2. Zakona o bankama, kojim je propisano, između ostalog, da se niko osim banke ne može baviti davanjem kredita, osim ako je za to ovlašćen zakonom. Kaznenim odredbama Zakona o bankama je dodatno propisano krivično delo davanje kredita bez dozvole Narodne banke Srbije, prema kojima će, onaj ko se bez dozvole za rad Narodne banke Srbije bavi davanjem kredita, a za to nije ovlašćen zakonom, biti kažnjen kaznom zatvora od tri meseca do pet godina. Ako je ovim delom pribavljena imovinska korist čiji iznos prelazi 100.000 dinara, učinilac će biti kažnjen kaznom zatvora od jedne do osam godina, a ako iznos te koristi prelazi 1.500.000 dinara, propisana je kazna zatvora od dve do deset godina. Za ovo delo kazniće se odgovorno lice u pravnom licu, ako se pravno lice poslovima davanja kredita bavi bez dozvole za rad Narodne banke Srbije, a za to nije ovlašćeno zakonom.

Nadležni organ za postupanje u slučaju kada se neko lice bavi poslovima iz člana 5. Zakona o bankama, bez dozvole Narodne banke Srbije, a da za to nije ovlašćen posebnim zakonom, jeste Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je u skladu sa propisima Republike Srbije nadležno za sprečavanje i otkrivanje krivičnih dela, i pronalaženje i lišavanje slobode učinioca krivičnih dela i njihovo privođenje nadležnim organima.

Narodna banka Srbije je institucija nadležna za davanje dozvola za rad bankama, društvima za osiguranje, društvima za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, platnim institucijama, institucijama elektronskog novca, davaocima finansijskog lizinga i ovlašćena je za kontrolu, odnosno nadzor nad tim licima. Ostala pravna lica, za čije osnivanje nije neophodna dozvola posebnog nadležnog organa, vrše registraciju u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata i bave se delatnostima za koje su registrovana. S obzirom na to da Narodna banka Srbije takvim pravnim licima nije izdala dozvolu za rad, ne može biti ni nadležna za kontrolu njihovog poslovanja, jer na to nije ovlašćena propisima koji regulišu njeno poslovanje i određuju njene nadležnosti. Poslovanje takvih pravnih lica kontrolišu različiti organi u zavisnosti od delatnosti za koje je konkretno pravno lice registrovano.

Kabinet guvernera