01.03.2023.

Politika – pitanja u vezi sa Sporazumom o saradnji Narodne banke Srbije i Agencije za sprečavanje korupcije

Pitanja: Juče je objavljeno da su Narodna banka Srbije i Agencija za sprečavanje korupcije zaključile Sporazum o saradnji u cilju elektronske razmene podataka iz registara koje vodi Narodna banka Srbije. Pitam da li se može dobiti više na ovu temu. Na primer, koji se sve podaci vode u pomenutim registrima: Jedinstveni registar računa, sefova, korisnika novčane doznake i Evidencije imalaca virtuelnih valuta. U kojim to slučajevima Narodna banka Srbije daje te podatke, da li se odnosi samo na funkcionere i članove njihovih porodica ili i na druga lica? Kako to konkretno izgleda: na primer NN lice ima virtuelne valute, sef, prima doznake iz inostranstva i slično, ima toliko i toliko računa u bankama. Do kog nivoa u pojedinostima mogu i smeju da idu ti podaci?

Odgovor: Narodna banka Srbije i Agencija za sprečavanje korupcije zaključile su 23. februara 2023. godine Sporazum o saradnji u cilju elektronske razmene podataka iz registara koje vodi Narodna banka Srbije, a koji su Agenciji potrebni za provere koje sprovodi u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije. Na osnovu ovog sporazuma, Agencija će, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, imati mogućnost da preuzima podatke iz Jedinstvenog registra tekućih i drugih računa pravnih i fizičkih lica, Jedinstvenog registra sefova, Jedinstvenog registra korisnika novčane doznake i Evidencije imalaca virtuelnih valuta. Napominjemo da na takav način podatke iz navedenih registara već preuzimaju i drugi zakonom ovlašćeni nadležni organi (npr. Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava za sprečavanje pranja novca) i da se podaci preuzimanju na potpuno bezbedan i siguran način, tako da su u potpunosti obezbeđeni tajnost i zaštita tih podataka, u skladu s najvišim standardima IT bezbednosti.

Konkretno, kada je reč o podacima iz Jedinstvenog registra računa, Agencija će moći da dobije podatke o tome u kojim bankama određeno lice koje je predmet provere ima račune i koje vrste su ti računi (npr. tekući račun, drugi dinarski i devizni račun, depozitni račun i sl.), ali će za podatke o stanju i promenama na određenom računu morati da izvrše provere kod banke u kojoj se vodi taj račun kako bi proverili da li i prijavljeno stanje nečije imovine odgovara stvarnom stanju. Što se tiče Jedinstvenog registra sefova, Narodna banka Srbije vodi ažurnu bazu o tome koja lica imaju sefove u bankama na teritoriji Republike Srbije, uključujući i podatke o datumu zaključenja ili prestanka ugovora o sefu. Podaci iz Jedinstvenog registra novčanih doznaka obuhvataju podatke o tome da li je određeno lice slalo ili primalo novčana sredstva korišćenjem ove platne usluge (npr. da li je primalo novčana sredstva preko Western Union-a ili Moneygram-a). Kada je reč o Evidenciji imalaca virtuelnih valuta, napominjemo da se u ovoj evidenciji vode podaci o pravnim licima i preduzetnicima koji poseduju virtuelne valute, ali će pristup tim podacima biti od značaja Agenciji zbog eventualne povezanosti lica koje je predmet provere sa određenim pravnim licem koje ima virtuelne valute. Što se tiče kruga lica čiji podaci se mogu tražiti, napominjemo da Agencija ima pravo pristupa podacima o licima koja su predmet provera u skladu sa Zakonom o sprečavanju korupcije, a to, pored javnog funkcionera, mogu biti i supružnik ili vanbračni partner, kao i maloletna deca ako žive u istom porodičnom domaćinstvu.

Sve ove podatke je Agencija do sada morala pribavljati neposredno od velikog broja finansijskih institucija, a na osnovu navedenog sporazuma, postupak prikupljanja ovih podataka se digitalizuje i čini neuporedivo bržim i sigurnijim, što će omogućiti i Agenciji za sprečavanje korupcije da efikasnije obavlja svoje nadležnosti.

Kabinet guvernera