01.03.2023.
Питања: Јуче је објављено да су Народна банка Србије и Агенција за спречавање корупције закључиле Споразум о сарадњи у циљу електронске размене података из регистара које води Народна банка Србије. Питам да ли се може добити више на ову тему. На пример, који се све подаци воде у поменутим регистрима: Јединствени регистар рачуна, сефова, корисника новчане дознаке и Евиденције ималаца виртуелних валута. У којим то случајевима Народна банка Србије даје те податке, да ли се односи само на функционере и чланове њихових породица или и на друга лица? Како то конкретно изгледа: на пример НН лице има виртуелне валуте, сеф, прима дознаке из иностранства и слично, има толико и толико рачуна у банкама. До ког нивоа у појединостима могу и смеју да иду ти подаци?
Одговор: Народна банка Србије и Агенција за спречавање корупције закључиле су 23. фебруара 2023. године Споразум о сарадњи у циљу електронске размене података из регистара које води Народна банка Србије, а који су Агенцији потребни за провере које спроводи у складу са Законом о спречавању корупције. На основу овог споразума, Агенција ће, у складу са својим законским овлашћењима, имати могућност да преузима податке из Јединственог регистра текућих и других рачуна правних и физичких лица, Јединственог регистра сефова, Јединственог регистра корисника новчане дознаке и Евиденције ималаца виртуелних валута. Напомињемо да на такав начин податке из наведених регистара већ преузимају и други законом овлашћени надлежни органи (нпр. Министарство унутрашњих послова, Управа за спречавање прања новца) и да се подаци преузимању на потпуно безбедан и сигуран начин, тако да су у потпуности обезбеђени тајност и заштита тих података, у складу с највишим стандардима ИТ безбедности.
Конкретно, када је реч о подацима из Јединственог регистра рачуна, Агенција ће моћи да добије податке о томе у којим банкама одређено лице које је предмет провере има рачуне и које врсте су ти рачуни (нпр. текући рачун, други динарски и девизни рачун, депозитни рачун и сл.), али ће за податке о стању и променама на одређеном рачуну морати да изврше провере код банке у којој се води тај рачун како би проверили да ли и пријављено стање нечије имовине одговара стварном стању. Што се тиче Јединственог регистра сефова, Народна банка Србије води ажурну базу о томе која лица имају сефове у банкама на територији Републике Србије, укључујући и податке о датуму закључења или престанка уговора о сефу. Подаци из Јединственог регистра новчаних дознака обухватају податке о томе да ли је одређено лице слало или примало новчана средства коришћењем ове платне услуге (нпр. да ли је примало новчана средства преко Western Union-a или Moneygram-a). Када је реч о Евиденцији ималаца виртуелних валута, напомињемо да се у овој евиденцији воде подаци о правним лицима и предузетницима који поседују виртуелне валуте, али ће приступ тим подацима бити од значаја Агенцији због евентуалне повезаности лица које је предмет провере са одређеним правним лицем које има виртуелне валуте. Што се тиче круга лица чији подаци се могу тражити, напомињемо да Агенција има право приступа подацима о лицима која су предмет провера у складу са Законом о спречавању корупције, а то, поред јавног функционера, могу бити и супружник или ванбрачни партнер, као и малолетна деца ако живе у истом породичном домаћинству.
Све ове податке је Агенција до сада морала прибављати непосредно од великог броја финансијских институција, а на основу наведеног споразума, поступак прикупљања ових података се дигитализује и чини неупоредиво бржим и сигурнијим, што ће омогућити и Агенцији за спречавање корупције да ефикасније обавља своје надлежности.
Кабинет гувернера