Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
19.11.2024.
Народна банка Србије упозорава грађане и друге кориснике финансијских услуга на пораст покушаја преваре путем електронске поште коришћењем технике email spoofing. Наиме, лица која покушавају да изврше преваре и тиме прибаве себи противправну имовинску корист фалсификују имејл-адресу или друге податке о идентитету пошиљаоца електронске поште, тако да примаоцима делује да добијају електронску пошту са званичне адресе Народне банке Србије, док је у стварности реч о лажним адресама.
У том контексту, Народна банка Србије напомиње да се ниједна званична комуникација с грађанима, било путем електронске поште или других канала за комуникацију, не користи за тражење личних и осетљивих финансијских података као што су подаци о банковним рачунима, ПИН-ови или друге поверљиве финансијске или личне информације корисника финансијских услуга. Народна банка Србије не учествује у непосредном обављању плаћања за потребе корисника финансијских услуга и, у том смислу, никада вам се неће обратити како би извршила одређено плаћање према вама или неком другом лицу.
Апелујемо на кориснике да, ако примете електронску пошту која изгледа као да долази од Народне банке Србије, али садржи сумњиве линкове или захтеве за достављање личних података – не отварају линкове и не достављају своје поверљиве личне и друге податке непознатим лицима. Ако сте у било каквој сумњи у вези с таквом примљеном поштом, обратите се Народној банци Србије путем званичних канала комуникације за потврду информација. За пословне кориснике препорука је да се за проверу веродостојности таквих имејлова обрате својој ИТ подршци или особама задуженим за сајбер безбедност у њиховој организацији.
Народна банка Србије