11.08.2023.

Стање девизних резерви и кретања на међубанкарском девизном тржишту у јулу

Бруто девизне резерве Народне банке Србије на крају јула 2023. године износиле су 23.134,2 милиона евра, што је највиши ниво бруто девизних резерви крајем месеца од када се прате подаци на овај начин (од 2000. године). У току јула бруто девизне резерве повећане су за 549,2 милиона евра.

На овом нивоу девизних резерви обезбеђује се покривеност новчане масе M1 од 181 одсто и 6,2 месеци увоза робе и услуга, што је више него двоструко изнад стандарда којим се утврђује адекватан ниво покривености увоза робе и услуга девизним резервама.

Нето девизне резерве (бруто девизне резерве умањене за девизна средства банака по основу обавезне резерве, обавезе према Међународном монетарном фонду по основу аранжмана и другим основима) износиле су 18.937,1 милион евра, што је такође највиши ниво нето девизних резерви крајем месеца. У односу на крај јуна биле су више за 757,9 милиона евра.

Повећање бруто девизних резерви у јулу првенствено је резултат интервенција Народне банке Србије куповином девиза на домаћем девизном тржишту (прилив 775,0 милиона евра1). Остварени су приливи и по основу управљања девизним резервама, донација као и по другим основима у укупном износу од 144,1 милиона евра.

Наведени приливи били су више него довољни да надоместе одливе из девизних резерви који су реализовани по основу повлачења девизне обавезне резерве банака у нешто већем нето износу од 234,6 милиона евра, што је карактеристично за почетак тромесечја (насупрот великом издвајању девизне обавезне резерве крајем тромесечја, што је био случај и у јуну), као и осталих девизних плаћања за измиривање обавеза државе и по другим основима у укупном износу 161,0 милиона евра.

На повећање девизних резерви у јулу додатно је утицао и позитиван ефекат фактора на међународном тржишту у нето износу од 25,7 милиона евра и у највећој мери је резултат повећања цене злата за  око 3,1%, док је у супротном смеру деловало слабљење долара у односу на евро за око 1,2% на међународном тржишту.

Обим реализоване трговине девизама на међубанкарском девизном тржишту у јулу износио је 555,7 милиона евра и био је за 184,6 милиона евра мањи него у претходном месецу. У првих седам месеци ове године, у међубанкарској трговини реализовано је укупно 4.584,1 милиона евра.

У јулу вредност динара према евру готово је непромењена, док је од почетка године динар номинално ојачао према евру за 0,1%.

Народна банка Србије је на међубанкарском девизном тржишту у јулу купила 595 милиона евра, док је од почетка године нето купила 2.455 милиона евра, ради одржавања релативне стабилности курса динара према евру у условима изражених апрецијацијских притисака на домаћем девизном тржишту.


1 Реализација (извршење) интервенција Народне банке Србије на домаћем девизном тржишту врши се у складу са уобичајеном тржишном праксом два радна дана (Т+2) након закључења трансакција куповине/продаје девиза, када се приливи и одливи девиза по том основу ефектуирају на девизне резерве. У складу са тим, у јулу је остварен прилив у девизне резерве од 775 милиона евра - по основу куповине девиза последња два радна дана јуна 225 милиона евра и током јула - 550 милиона евра, док ће по основу куповине 45 милиона евра последњег радног дана јула (31. јула) прилив у девизне резерве бити остварен у августу (2. августа).

Кабинет гувернера